Wisła też płynie lokalnie – partnerska inicjatywa na rzecz młodzieży i Wisły

 

            Projekt pn. „Wisła płynie też lokalnie” to inicjatywa realizowana przez Szkółkę Wędkarską przy Kole Wędkarskim nr 19 w Zaleszanach w ramach Programu Działaj Lokalnie, którego realizatorem w Polsce jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i przy wsparciu środków budżetu Gminy Zaleszany. Operatorem regionalnym tego Programu jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK.

 

Projekt ten to inicjatywa lokalna na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zaleszany. W ramach tego projektu młodzi popłyną Wisłą na odcinku od Krakowa do Sandomierza łodziami - w tym tradycyjnymi łodziami wiślanymi – tzw. pychówkami. Projekt wdrażany jest przez Szkółkę Wędkarską działającą przy Kole Wędkarskim PZW nr 19 w Zaleszanach. W realizację tej inicjatywy włączyli się partnerzy: jednostki Ochotniczych Straży Pożarnej z Zaleszan oraz Kotowej Woli i z Rzeczycy Długiej, Gmina Radomyśl nad Sanem. Kolejnym partnerem jest Polski Związek Wędkarski oraz Polski Związek Łowiecki. Ochotnicze Straże Pożarne podczas spływu zadbają o bezpieczeństwo i usprawnią młodzieży organizację spływu. Druhowie z OSP odbędą również pogadanki związane z bezpieczeństwem nad wodą.

PZŁ włączymy się w sam spływ poprzez obecność myśliwych-edukatorów, którzy poprowadzą warsztaty z zakresu zasobów naturalnych doliny Wisły. Wisła jest korytarzem nie tylko powietrznym dla ptactwa wodnego. Jest to korytarz migracyjny wszelkiej zwierzyny: zarówno tej drobnej jak i grubej, która znajduje z zakrzaczeniach nadrzecznych idealne warunki do bytowania.

Uczestnicy projektu podczas spływu zapoznają się również z technikami i metodami połowu ryb rzecznych. Instruktorami będą doświadczeni wędkarze z Koła nr 19 PZW w Zaleszanach. Dla młodych uczestników spływu zostanie ogłoszony konkurs dot. opisu poznanych zasobów wiślanych oraz fotografii obrazującej sam spływ. Całość projektu uzupełni wizyta studyjna do Basoni, gdzie istnieje wyrób tradycyjnych łodzi wiślanych zwanych pychówkami.

Celem tego projektu jest m.in. podnoszenie poziomu wiedzy o tym obszarze oraz działania wpływające na jego zrównoważony rozwój. Sam spływ odbędzie się przy udziale ponad 10-ciu jednostek pływających na których spłynie Wisłą blisko 40-stu uczestników spływu w tym 20-stu młodych mieszkańców Gminy Zaleszany.

 

  • DSC01477
  • DSC01501
  • DSC01581
  • DSC01691
  • DSC05399
  • DSC05407
  • DSC05569
  • DSC05691
  • DSC05701
  • DSC05741