Niepodległa zaczyna kolejne 100 lat

 

Ostatni weekend w naszej Polsce przebiegał w rytm Mazurka Dąbrowskiego, łopotu flag biało-czerwonych i podniosłej atmosfery święta Ojczyzny. Tradycyjnie już, w wielkim patriotycznym chórze swój udział mieli "Napędzani Wisłą" organizując „III Rejs Niepodległości", na trasie Sandomierz - Baranów Sandomierski - Tarnobrzeg - Sandomierz który odbył się w dniach 10-11 listopada.

W 2017 r. z sandomierskiego Starego Portu  wypłynęły w I Rejs Niepodległości trzy tradycyjne łodzie, w następnym, jubileuszowym 2018 r. płynęło już 6 jednostek. W III Rejs, 10 listopada, w sandomierskim porcie zameldowało się 9 jednostek, które o 10.00 ruszyły w górę Wisły.

Zanim rozpoczęliśmy dwudniowy III Rejs Niepodległości, 9 listopada, w sobotę odbyła się impreza dedykowana Niepodległej. Oto bowiem jednorazowo planowana impreza z 2018 r. chwyciła wiatr w żagle i pod wspólnymi skrzydłami Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu, odbyły się II Zawody Wędkarskie Spinningowe o Puchar „Dwa Brzegi”. Towarzyska impreza dedykowana Niepodległej cieszyła się dużym powodzeniem. Ponad 30 wędkarzy, których na łowiska wywiozły jednostki „Napędzanych …”Sandomierka-sternik   Grzegorz Świtalski,   Wawrzyniec-sternik Stanisław Baska ,  Marceli –sternik Marek Bażant,  

 Halyna K-sternik Przemek Dusza, Korona-sternik Grzegorz Korona i Zawisza-sternik Robert Korga .

 

Wędkarze rywalizowali w klasyfikacji indywidualnej jak i w kluczowej dla idei imprezy - klasyfikacji drużynowej. Mieszane, pięcioosobowe drużyny reprezentujące lewy i prawy brzeg Wisły powalczyły o przechodni Puchar "Dwa Brzegi", który powtórnie trafił do drużyny z prawego brzegu. Po wręczeniu nagród został uroczyście przejęty przez kol. Stanisława Pręgę, Prezesa Koła nr 12 w Nowej Dębie i czeka na zwycięską drużynę w roku 2020. Protokół z zawodów w załączeniu.

Tak było w przeddzień rejsu w sobotę, a w niedzielę pożegnani przez rodziny, znajomych i dziennikarzy oraz Burmistrza Sandomierza pana Marcina Marca blisko 40 osób udało się w III Rejs Niepodległości. Do ujścia Koprzywianki byliśmy odprowadzeni przez dziennikarzy TVP Kielce i dubasa "Sandomierka". Pierwsze kilometry jak zwykle niepewne i pełne obaw. Niepewni czy wszystkim uda się wytrwać trudy podróży, czy sprzęt nie odmówi posłuszeństwa, pogoda będzie łaskawa a „Królowa” okaże się dla nas wyrozumiała. Pogoda nie była nam w tym roku zbytnio wyrozumiała - płynęliśmy w strumieniach deszczu aż do samego Baranowa Sandomierskiego, mimo to nikt  nie poddawał się a atmosferę rozgrzewały świetne humory. Baranów Sandomierski jak co roku przyjął nas bardzo gościnnie. Ognisko, pokaz zdjęć, prelekcja i suto zastawiony stół pozwoliły szybko zapomnieć o przemokniętych ubraniach i stratach  w sprzęcie mało odpornym na deszcz.

W poniedziałkową drogę powrotną, po wspólnej mszy św. dedykowanej Ojczyźnie, złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniająca 100 lecie odzyskania niepodległości i orszaku w kierunku na przeprawę promową ruszyliśmy o symbolicznej godzinie 11.11. Tym razem aura nam sprzyjała, deszcz odszedł w zapomnienie a słońce objęło patronat nad nami. Południe zastało nas na plaży obok mostu w Nagnajowie gdzie punktualnie o 12,00 zaintonowaliśmy Hymn Polski.

Po drodze gościna u przyjaciół wodniaków w tarnobrzeskim TKKF-ie, uświetniona zapachem grillowanych kiełbasek, marynowanych grzybów, napojów, a tuż po 16.00 na wysokości bulwaru sandomierskiego czekał na nas dubas „Sandomierka”, który kończył swój Flis Niepodległości z Zawichostu. Wspólnie zapalone  pochodnie i race  przy łopocie biało - czerwonych flag po raz kolejny tego dnia został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

Nasz Rejs Niepodległości to wspomnienie tych, którzy poświęcali dla ojczyzny to co najcenniejsze –życie, to podkreślenie wartości z posiadania niepodległego Państwa z tego że możemy mówić w języku ojczystym, a przecież historia pokazuje że nie zawsze tak było. To również pamięć dla lokalnych bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę i budowali jej siłę i jedność w okresie międzywojennym. Cytując dziennikarkę z Radio Kielce dla wielu z nas był to Rejs;.....Pamięci i Szacunku”

Opr.: Marek Bażant, Stanisław Baska, Robert Korga

 

W imieniu organizatorów Rejsu pragniemy podziękować:

załogom i sternikom jednostek biorących udział w Rejsie:

Bat „Zawisza”,

Pychówka „Marceli”,

Pychówka „SMyK”,

Pychówka „Halyna K”,

Pychówka „Ślicznotka”,

Pychówka „Wawrzyniec”,

Byk „Korona”,

Dłubanka Pana Kazimierza,

Jednostka SW-SAN-00139A.

 

za relacje z Rejsu dla:

Radio Leliwa,

Echo Dnia,

Radio Kielce,

iTV Wisła,

TVP Kielce,

Teleekspres Ekstra.

 

patronom Honorowym Rejsu

Burmistrz Sandomierza, Wójt Gminy Zaleszany, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski

(w ramach akcji Fundacji „100 lat Niepodległej”)

 

partnerom organizacyjnym:

Rada Osiedla Baranów Sandomierski,

Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”,

OSP w Baranowie Sandomierskim,

Tarnobrzeskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej,

 Polski Związek Wędkarski Okręg Tarnobrzeg,

Polski Związek Łowiecki oddział Tarnobrzeg.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu,

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

 

Szczególne podziękowania dla:

partnerów II Zawodów Wędkarskich o Puchar „Dwa Brzegi”,

Zarządu Koła nr 19 Zaleszany za użyczenie sprzętu, Zarządu Koła nr 33 Sandomierz za udział w kosztach organizacji zawodów, Komisji sędziowskiej w składzie: Stanisław Pręga-sędzia główny, Józef Zollner- sędzia-sekretarz.

fotografów:

Roberta Korgi, Alicji Stępień, Krzysztofa Pitry, Andrzeja i Joasi Łady

za zdjęcia, które będą długo przypominać Rejs Niepodległości 2019

koordynatorów wydarzeń:

oraz

kolegów:

Roberta Korgi - kierownika zawodów wędkarskich i Marka Bażanta - retmana III Rejsu Niepodległości, Kazimierza Bąka - Gościa Specjalnego - mistrza szkutnictwa tradycyjnego, który do rejsu „oddelegował” sosnową dłubankę

 

Uczestnikom zawodów wędkarskich, koleżankom i kolegom, braciom  flisakom za pomoc i wsparcie w organizacji Rejsu oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do udanego świętowania Dnia Niepodległości

 

 • DSC02978
 • DSC02981
 • DSC02989
 • DSC02995
 • DSC03031
 • DSC03059
 • DSC03063
 • DSC03066
 • DSC03076
 • DSC03083
 • DSC03094
 • DSC03101
 • DSC03107
 • DSC03118
 • DSC03129
 • DSC03239
Załączniki:
Pobierz plik (plakat Dwa Brzegi.jpg)plakat Dwa Brzegi.jpg
Rozmiar: 2469 kB

Pobierz plik (Protokól zawodów.pdf)Protokól zawodów.pdf
Rozmiar: 209 kB

Pobierz plik (Rejs-artykuł .pdf)Rejs-artykuł .pdf
Rozmiar: 568 kB